خوش آمدید

جستجو

تبلیغات

کشف یک منبع کربن 14 در اقیانوس آرام

  کشف یک منبع کربن 14 در اقیانوس آرام دانشمندان آمریکایی موفق به شناسایی یک منبع کربنی بسیار قدیمی شده اند که در 38 هزار سال قبل از آبهای کم عمق اقیانوس آرام شمال شرقی وارد اتمسفر شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، این پژوهش که توسط دانشمندان دانشگاه کلورادو در بولدر، دانشگاه ایالت کنت در اوهایو و دانشگاه کلمبیا در ایالت نیویورک انجام شده نشان می دهد که این منبع غنی کربنی در پایان عصر یخبندان از دریا به اتمسفر راه یافته است.

  در این تحقیق ثبت فرایندهای اتمسفری بی اکسید کربن و فعالیت های رادیو کربنی در پایان آخرین عصر یخبندان حاکی از آن است که انتقال کربن قدیمی از اقیانوس به تمسفر تغییر کرده است. کربن قدیمی به کربنی می گویند که بیشتر از ایزوتوپ کربن 14(C14) باشد.

  تاکنون تصور بر این بود، کربنی که به اتمسفر منتقل شده متعلق به بخش شمالی اقیانوس آرام است اما نتایج این تحقیقات که در تازه ترین شماره ماهنامه علمی ساینس منتشر شده است، نشان می دهد که این منبع کربنی از بخش شمال شرقی این اقیانوس به جو رفته است. 

  این پژوهش ثابت می کند که در 38 هزارسال پیش در پایان عصر یخبندان، به آبهای کم عمق کربنی که از آبهای عمیق آمده بوده، تزریق شده است که این کربن به اتمسفر انتقال یافته است.


  این مطلب تا کنون 26 بار بازدید شده است.
  منبع
  برچسب ها : کربنی ,کربن ,اقیانوس ,اتمسفر ,منبع ,دانشگاه ,اقیانوس آرام ,کربن قدیمی ,منبع کربنی ,شمال شرقی ,
  کشف یک منبع کربن 14 در اقیانوس آرام

تبلیغات


  محل نمایش تبلیغات شما

پربازدیدترین مطالب

آمار

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

تبلیغات

محل نمایش تبلیغات شما

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر